netlačte sa v kempoch ako SARDINKY

Revolučná služba bezKempu vám umožní konečne slobodné cestovanie

Poďte si prečítať náš krátky príbeh, našu vlastnú cestu, ktorá nás doviedla až sem. K unikátnej on-line službe, ktorá nám všetkým cestovateľom umožní konečne slobodne cestovať. To, čo bolo pred pár rokmi samozrejmé, stáva sa dnes veľkou vzácnosťou. Všade je to preľudnené a nájsť aspoň kúsok miesta len pre seba, je čoraz ťažšie. My sme ho pre vás našli.

Naše sny a realita

Sme partia ľudí milujúcich cestovanie. Slobodné cestovanie. Predstava masového zájazdu s cestovkou nám naháňa zimomriavky. A prečo si túto kožu navyše nechať spáliť opekaním na pláži? Brr. Namiesto toho radšej spoznávame krásy našej planéty. S batohom na chrbte, ale aj v našom obľúbenom karavane. Áno, zaobstarali sme si aj vysnívaný karavan. To je presne ono! To bude vyhovovať našej slobodnej duši.
Konečne môžeme jazdiť kam chceme – prečo si kupovať chatu, keď môžeme chatu voziť so sebou? Môžeme vyraziť na poslednú chvíľu a nemusíme sa obávať, že kvôli zmene počasia alebo choroby detí prídeme o zaplatené ubytovanie v hoteli.
Napokon môžeme, ako sa to predsa vo filme či reklame ukazuje, kempovať v divočine, s výhľadom na hory a v objatí partnera zabalenie do flanelovej deky popíjať lahodnú kávu. Milujem ťa! Dokonalý život plný romantiky. Tak a teraz tú o Červenej čiapočke…

Ukazuje sa, že tento naivný „sen“ sme nemali len my, ale aj tisíce, milióny ďalších ľudí na svete. Logicky. Realita je často na hony vzdialená našej romantickej predstave o slobodnom cestovaní. Rastúci počet turistov, ktorí vďaka internetu, sociálnym sieťam a pod. veľmi rýchlo zdieľajú informácie (často skreslené a upravené fotky) zapríčinil, že v žiadnej divočine si legálne svoju kávičku s partnerom len tak nevychutnáme. Turistov a karavanistov je totiž toľko, že úrady toto divoké „kempovanie“ zakazujú, nehľadiac na to, že každý pozemok niekomu patrí. Nemáme pokojné spanie pri predstave, že nás ktokoľvek môže v noci zobudiť a vykázať, alebo dokonca môžeme dostať aj pokutu. Na betónovom parkovisku pri supermarkete alebo pri diaľnici to grilovanie tiež nie je to pravé orechové. Tak šup do kempu...

Kempovanie v slovenskom kempe :-)

Tu dostáva naše slobodomyseľné srdce poriadne na frak. Počas sezóny, cez víkendy alebo na veľmi obľúbených miestach musíme vykonávať rezervácie rovnako ako v hoteli (takže riziko straty peňazí je rovnaké). Zisťujeme, že karavaning je nejako v móde a nájazdy karavanov do kempov sú masívne. Z romantického miesta sa tak razom stáva utečenecký tábor. Žiadne súkromie a žiadny pokoj. Lacnejšie kempy lákajú často aj partičky ľudí s nutnou potrebou neustáleho „žúrovania“ až do rána. Prebúdzame sa nevyspatí a modlíme sa, aby budúca noc (alebo iný kemp) bola odlišná. Občas narazíme na pekné a pokojné miesto, ale túto lotériu už nechceme podstupovať. A tak sme pre seba aj pre vás vymysleli BezKempu.sk.

Michal, Peter, Pavol
a naše partnerky, deti (Editka, Janička) a psy (Bad a Ruby)

Miesto v prírode rezervované pre vás

Služba bezKempu je jednoduchá. Nájdete si lokalitu, kam chcete cestovať, a zobrazíme vám krásne pozemky, na ktorých môžete so súhlasom ich majiteľov „kempovať“. A podobne ako pri bežných „booking službách“ si toto miesto pre váš pobyt rezervujete. Zaplatíte on-line. A môžete vyraziť.

Žiadne obavy z pokút

za nelegálne divoké kempovanie bez súhlasu majiteľa.

Pokojné spanie

Už vás nezobudí stres, že vám niekto bude klopať na okno,
ani vás nebude rušiť obťažujúca hudba a hluk kempov. Za kohúta ale neručíme.

Objavíte unikátne miesta

Zažijete nefalšovanú stratenú romantiku v prírode. Bez narvaných kempov.

Spoznáte miestnych ľudí a ich zvyky

Možno nadviažete nové priateľstvá, ochutnáte lokálne
poľnohospodárske produkty a tak zažijete „farmárske trhy“ priamo pri zdroji :-)

Ušetríte

Okrem nervov môžete ušetriť aj nejaké to euro. Väčšina majiteľov pozemkov vám totiž bude účtovať podstatne menej ako kempy.

Časté otázky

+- Pre koho je služba určená?
Pre všetkých cestovateľov. Či už máte malý stan, alebo veľký karavan, obytný automobil. Pri každom pozemku je jasne uvedené, aký typ ubytovania ponúka.
+- Prečo mám platiť za státie v prírode? Veď príroda patrí všetkým
Každý pozemok niekomu patrí a kempovať na cudzom pozemku bez súhlasu majiteľa je nelegálne. Napriek tomu, že sa to nezdá, každé kempovanie pozemok do istej miery „opotrebováva“ a poškodzuje a po každej návšteve hrozí, že z nedbanlivosti či nedopatrením po odchode zostanú nejaké stopy, odpadky či iný neporiadok. Keby si zrazu všetci kúpili obytný automobil či karavan, začali jazdiť po celej krajine a zastavovali, kde by sa im v prírode zachcelo, zadarmo a bez obmedzenia, príroda by rýchlo upadala. Z toho dôvodu je potrebné uvedomiť si, že státie, hoci iba na odľahlej lúke, má svoju hodnotu a nie je dostupné zadarmo pre všetkých.

Najcennejší je kus zeme, prírody. Naša služba nie je primárne o ušetrení peňazí za každú cenu. Služba je určená pre ľudí, čo naopak nestoja o to tlačenicu v často narvaných kempoch. Áno, dá sa „kempovať“ možno zadarmo na parkovisku pri Kauflande alebo niekde inde viac-menej načierno bez možnosti grilovať, vytiahnuť si markízu a ešte sa báť, kto vás vyhodí. Ale byť na krásnom mieste, skoro alebo úplne sám, mať možnosť porozprávať sa s majiteľom, napríklad miestnym vinárom, ktorý vám dá ochutnať víno, to je podľa nášho názoru na nezaplatenie. A tým, že mu zaplatíte dôstojnú cenu, ho aj podporíte a motivujete, aby pre vás všetko vylepšoval. Väčšina pozemkov má tiež len obmedzenú kapacitu (zámerne), takže niektoré miesta sú a budú veľmi exkluzívne a nie sú určené na masovú turistiku. Nechceme ich ničiť! Aj cena toto musí hrdo ukazovať a je jasné, že služba bezKempu nebude pre každého a to ani nechceme.
+- Koľko stojí služba bezKempu?
Platíte podobne ako ste zvyknutí pri rôznych „booking“ službách hotelov atď. Pri každom pozemku je uvedená cena za noc. Cena je závislá od formy prenocovania, tzn. že inú cenu zaplatíte za stan a inú za karavan. A ďalej od počtu osôb. Majitelia si sami určujú zloženie ceny; niektorí účtujú iba fixnú čiastku. Všetko je pri každej ponuke zobrazené. Ale nebojte sa, vo väčšine prípadov zaplatíte o dosť menej ako v kempoch.
+- Ako za službu zaplatím a identifikujem sa majiteľovi pozemku?
Za vašu rezerváciu zaplatíte on-line platobnou kartou v zabezpečenom šifrovanom režime (platobná brána GoPay alebo PayPal). Po zaplatení vám na e-mail prídu inštrukcie. Majiteľ tiež dostane notifikáciu. Ďalej vám bude vygenerovaný unikátny kód rezervácie. Pokiaľ máte karavan či obytný automobil, v rezervácii ste uviedli EČV. To stačí, majiteľ si vás podľa EČV môže kedykoľvek overiť. Pokiaľ máte iba stan, je pre vás identifikátorom kód rezervácie. Vygenerovaný kód môžete napísať jednoducho na kus papiera a ten umiestniť viditeľne na stan. Majiteľ podľa kódu môže kedykoľvek overiť vašu rezerváciu. Geniálne, že?
+- Môžem svoju rezerváciu stornovať a za akých podmienok?
Ako uvádzame v našom príbehu, službu sme vytvorili hlavne pre seba :-) Sami nemáme radi, keď pri rezervácii v hoteli či kempe prídeme väčšinou o celú čiastku. Na bezKempe je to podstatne príjemnejšie. Vašu rezerváciu môžete pri väčšine pozemkov kedykoľvek najneskôr deň pred príchodom zrušiť so storno poplatkom 20 % (nepotvrdené a nezaplatené rezervácie sa rušia bez poplatku). Pri niektorých pozemkoch, kde to okolnosti vyžadujú, sú podmienky o niečo prísnejšie a je potrebné prípadne zrušiť rezerváciu skôr, na toto je pri pozemku vždy upozornené. Stornovať rezerváciu môžete vo svojom profile v detaile rezervácie, prípadne nám napísať na info@bezkempu.cz či zavolať na 725 765 999.

Prečo storno poplatok 20 %?
Hlavným dôvodom je, že chceme aby bola služba dostupná pre všetkých a bola seriózna. Predstavte si situáciu, keby neexistoval žiadny storno poplatok a niekto pred Vami by v extrémnom prípade zarezervoval všetky pozemky na celú dobu. To by sa vám asi nepáčilo. Navyše aj keď svoju rezerváciu zrušíte, máme s Vašou objednávkou určité náklady. Napriek tomu veríme, že napr. 20 % z nájmu vo výške 25€, tzn. 5€ nebude pre Vás príliš bolestivé.

Stredne prísne storno podmienky
Rezerváciu je možné stornovať najneskôr týždeň pred začiatkom prenájmu, storno poplatok zostáva 20 %

Prísne storno podmienky
Rezerváciu je možné stornovať najneskôr 14 dní pred začiatkom prenájmu, storno poplatok zostáva 20 %

Výnimka - exkluzívna rezervácia
V prípade, že si celý pozemok zarezervujete celý pre seba, je tu výnimka a storno poplatok činí 50 %. Prosíme, naozaj si teda rozmyslite či chcete prísť aj keď nebude krásne počasie, ak vykonávate exkluzívnu rezerváciu. Dôvod zavedenia vyššieho poplatku je preto, že v tomto prípade majiteľ pri storne na poslednú chvíľu, bude ťažko hľadať ďalších hostí. Je rozdiel, keď napr. stornuje rezerváciu 1 posádka, ale ostatné posádky stále prídu alebo pokiaľ sa stornuje exkluzívna rezervácia a majiteľ tak príde o príjem z celého pozemku na celý víkend, preto je tu vyšší storno poplatok ako kompenzácia majiteľovi.
+- Ako spoznám, že pozemok je pre mňa vhodný?
Majitelia pri svojej registrácii starostlivo vypĺňajú každý detail a vkladajú fotografie. Na základe týchto údajov si určite vytvoríte obrázok o tom, čo od pozemku môžete očakávať. Väčšina pozemkov má navyše aj hodnotenie od ďalších cestovateľov, ktorí pozemok už preverili a nič by vás teda nemalo na mieste nepríjemne prekvapiť. Ak skúšate službu prvýkrát, odporúčame vyberať z pozemkov, ktoré už majú viac kladných hodnotení od cestovateľov. Pre skúsenejších bezkempárov potom bude určite zaujímavé dobrodružstvo preskúmavať aj nové pozemky, ktoré zatiaľ nikto nenavštívil či nehodnotil a ani my sme sa na ne zatiaľ nestihli pozrieť, tu je potom samozrejme potrebné dávať trochu väčší pozor, predovšetkým čo sa týka príjazdovej cesty.
+- Ako je to s WC a vodou?
Pri každom pozemku je uvedené, či je alebo nie je k dispozícii WC alebo voda. Pokiaľ cestujete svojim karavanom, predpokladáme, že toto pre Vás nie je dôležitá otázka a Váš karavan je vybavený chemickým WC a zásobníkom vody (ak nie je, radšej vopred kontaktujte majiteľa pozemku, či je možné prísť bez WC). Pred príchodom si teda pripravte toaletu aj dostatočnú kapacitu vody. Je samozrejme zakázané čokoľvek vylievať na pozemok. Ak na pozemku nie je WC ani nemáte vlastné chemické, je potrebné byť ohľaduplný a dodržiavať pravidlá! Je prísne zakázané zanechávať na/okolo pozemku (a všeobecne aj kdekoľvek inde) voľne položené "podpapierniky" alebo výsledný "produkt" po vykonaní potreby. Je potrebné vyhĺbiť na vhodnom mieste napríklad lopatkou primerane hlbokú jamku a všetko následne zahrabať (toto je samozrejme možné iba ak je v okolí napríklad les či lúka), prípadne všetko odniesť napr. v igelitovom vrecúšku. Všetko s rozumom a ohľadom na ďalších cestovateľov aj miestnych obyvateľov! Pokiaľ toto považujete za problém, je potrebné vyberať pozemok s dostupným WC.

Ak cestujete iba so stanom a miesto nie je vybavené záchodom, čo v prírode bude asi častá situácia, postupujte teda nasledovne: 1. Snažte sa potrebu vykonať cestou, tzn. využite reštaurácie, benzínové pumpy a pod.

2. Pokiaľ to na Vás príde pri pobyte na pozemku a nikde nie je k dispozícii toaleta, dodržujte prosím zásady zdravého rozumu aj zodpovednosť k prírode a ostatným ľuďom, tzn. nevykonávajte potrebu na pozemku ani v okolí ostatných obydlí, ale bežte ďalej do prírody, snažte sa vykopať malú dieru (pri turistike odporúčame mať lopatku), alebo aspoň odhrnúť časť zeme. V zeme žije množstvo užitočných organizmov, ktoré sa o všetko efektívne postarajú. Viete o tom, že toto je ekologickejšia forma WC ako pohodlné, pitnou vodou splachujúcou toalety a drahé čistiarne odpadových vôd? Pri pobyte v prírode sa tak človek chtiac nechtiac stane tak trochu ekológom.

Nezanechávajte prosím nikde v okolí tzv. "podpapierniky", ani nevyhadzujte rôzne vlhčené obrúsky, tampóny, nedajbože kondómy :-) a pod. Vezmite si so sebou igelitové vrecúško, myslite na ostatných, prírodu. Majitelia pozemku Vás budú po pobyte hodnotiť, takže pokiaľ sa budete správať ako "prasiatka", je veľká pravdepodobnosť, že toto bol Váš posledný pobyt.

Neočakávajte rovnaké služby ako v kempe. Na druhú stranu, preto práve cestujete bez kempu, že?

Viac o prístupe Leave No Trace:
https://en.wikipedia.org/wiki/Leave_No_Trace
https://lnt.org/learn/principle-3
+- Ako funguje platobná brána GoPay?
Po kliknutí na Rezervovať budete presmerovaní na platobnú bránu GoPay, čo je najrozšírenejšia a bezpečná česká platobná brána. Tu zadáte údaje o svojej karte a tak dokončíte Vašu rezerváciu. Údaje o Vašej karte zadávate v zabezpečenom šifrovanom režime, navyše k nim my nezískame prístup. Nemusíte sa tak obávať o bezpečnosť.
+- Môžem na pozemku grilovať, vytiahnuť predstan, markízu?
V tom je práve tá výhoda oproti „čiernemu kempovaniu“ na divoko, kde si musíte dávať veľký pozor, aby o Vás nikto nevedel (odporúčame prísť v noci, odísť ešte pred svitaním, vojenské maskovanie, šepkať, nevyťahovať schodíky atď.). So službou bezKempu.sk o Vás majiteľ vie, takže môžete byť absolútne v pokoji a nerušene si užívať svoju dovolenku. Môžete si vytiahnuť Váš predstan, či markízu aj gril a pod. Poznámka: V prípade grilov majitelia toto povolenie nastavujú vo svojom profile. Niekedy sa stane, že omylom zvolia voľbu gril nepovolený napriek tomu, že s grilom nemajú žiadny problém. Pokiaľ sa táto voľba zobrazí, odporúčame sa ich na mieste pre istotu opýtať.
+- Prečo sú ceny podobné ako v kempoch, keď niektoré pozemky nemajú ani sociálne zázemie?
Miesto v prírode, kde ste sami alebo len v obmedzenom menšom množstve ľudí, ďaleko od narvaných a hlučných kempov, to je tá najväčšia hodnota. To je exkluzívny zážitok a naopak vnímame kemp ako lowcost. Kempy môžu byť aj lacnejšie, pretože sa snažia na pozemok narvať čo najviac ľudí. Ale stojí to za to? Navyše, niektoré naše pozemky majú porovnateľné zázemie (ale iba pre Vás).
+- Som zvyknutý/á na kemp - na divoko sa bojím
Nebojte sa a skúste vystúpiť zo svojej „komfortnej zóny“. Uvidíte, že kempovanie mimo kemp je úplne neporovnateľný zážitok a hneď ako ho raz skúsite, nebudete chcieť nič iné. Navyše s našou službou bezKempu odpadá väčšina nevýhod kempovania na divoko, pozri: https://www.bezkempu.cz/nebud-sardinka
+- Musím rezervovať vopred? Som zvyknutý/á sa totiž rozhodovať až na mieste.
Platiť a rezervovať dopredu nie je potrebné, pokojne môžete vykonať rezerváciu online (napr. z mobilu) až v okamihu príchodu blízko vybraného miesta, popr. v deň odchodu. Odporúčame ale v tomto prípade vyberať pozemky, pri ktorých je nastavené okamžité potvrdenie rezervácie. Problém totiž je, že niektoré miesta vyžadujú buď schválenie majiteľom (napr. či miesto momentálne nevyužíva na svoje účely) alebo je potrebné, aby vás majiteľ na miesto vpustil (napr. cez bránu) a nemusí byť teda možné na pozemok vojsť bez predchádzajúceho dohovoru na konkrétnom čase príchodu (aby bol majiteľ v tom čase k dispozícii). Toto je pri každom pozemku uvedené v základných parametroch. Pri týchto pozemkoch odporúčame rezerváciu aspoň deň vopred. Náš cieľ je, aby sme mali dostatočne širokú sieť miest, na ktorých je možné urobiť okamžitú rezerváciu bez potreby schválenia majiteľom a bez nutnosti, aby Vás majiteľ na miesto musel vpustiť. Do budúcna, nech už pôjdete kamkoľvek, kedykoľvek budete chcieť zastaviť, pozriete sa do mapy na najbližšie miesto bezKempu a rovno si ho cez mobil zahovoríte pre seba a na miesto rovno prídete. Na druhú stranu, včasná rezervácia Vám dáva garanciu, že pre Vás miesto bude voľné. Ponuky miesta na pozemku sú totiž obmedzené - nie je to kemp a často majiteľ ponúka len 2-3 miesta, niekde dokonca iba jedno.
+- Môžem na vybraný pozemok prísť kedykoľvek?
Pri každom pozemku je uvedené, či je na pozemok voľný prístup, alebo či je potrebné sa s majiteľom dohodnúť na čase príchodu.

V prípade voľného prístupu záleží čisto od Vás, kedy dorazíte. Stačí mať na daný deň vytvorenú rezerváciu. Ak však prídete skôr, ako je uvedené v kolónke "Príjazd najskôr", môže sa stať, že na mieste budú ešte predchádzajúci hostia av prípade menšieho pozemku tak pre vás nemusí byť dostatok miesta, kým neodídu (miesto by malo byť uvoľnené najneskôr v čase uvedenom v kolónke "Odjazd najneskôr", pokiaľ je táto kolónka uvedená). Súčasne, pokiaľ je uvedená kolónka "odchod najneskôr" a vy chcete odísť neskôr, nesmiete prekážať prípadným novým návštevníkom, čo platí obzvlášť pri malých pozemkoch, kde sú možné iba 1-2 samostatné rezervácie.

V prípade, že je potrebné sa na čase príchodu dohodnúť s majiteľom, ide najčastejšie o oplotený pozemok s bránou, ku ktorej Vám majiteľ musí dať kľúče, prípadne Vám osobne ukázať pozemok a uviesť Vás na miesto určené na kempovanie. Tu je možná individuálna dohoda aj nad rámec časov uvedených v kolónkach "Príjazd najskôr" a "Odjazd najneskôr" (pokiaľ sú kolónky uvedené), záleží iba od aktuálnych možností majiteľa. Stále je však potrebné brať ohľad na ďalších návštevníkov, ktorí ešte z miesta neodišli či na miesto ešte len prichádzajú – rovnako ako v prípade voľného prístupu na pozemok viď vyššie.
+- Ako funguje schvaľovanie rezervácií?
Pri každom pozemku je uvedené, či musí majiteľ schváliť rezerváciu, alebo je rezervácia potvrdená okamžite po zaplatení.

V prípade schvaľovania rezervácie majiteľom majiteľ musí každú rezerváciu najskôr potvrdiť. Pozor - majiteľ má na schválenie čas až 48 hodín, pokiaľ teda rezervujete pozemok na poslednú chvíľu, nemusí Vám majiteľ včas rezerváciu potvrdiť.
V prípade platby kartou je čiastka na vašom účte iba zablokovaná, kým majiteľ nepotvrdí, že skutočne môžete v požadovaný termín prísť (napr. potrebuje overiť, či nebude pozemok sám potrebovať). Až v prípade potvrdenia rezervácie je platba z vášho účtu strhnutá a vy môžete s istotou počítať, že môžete na pozemok v požadovaný termín doraziť. V prípade neschválenia je čiastka na vašom účte odblokovaná.
Ak platíte prevodom, môžete počkať, kým majiteľ pobyt potvrdí, ale potom musíte okamžite platbu zaslať, inak nám platba nepríde včas a pobyt sa automaticky stornuje. Odporúčame teda platbu zaslať okamžite a v prípade, že majiteľ vašu rezerváciu nepotvrdí (stáva sa to menej ako v 5 % prípadoch), vám peniaze zašleme späť. Pre lepšiu orientáciu je pri pozemkoch vyžadujúcich schválenie tiež uvedené, koľko percent rezervácií majiteľ schválil (a teda ako dobre nastavený má kalendár a ako pravdepodobné je, že schváli aj vašu rezerváciu) a tiež, ako dlho obvykle trvá, než vám na žiadosť o rezerváciu odpovie - môžete sa teda lepšie rozhodnúť, či je vhodné si tento pozemok rezervovať na poslednú chvíľu.

Naopak, jednoduchšia situácia je v prípade potvrdenie rezervácie ihneď po zaplatení. Tu máte ihneď istotu, že na pozemok môžete prísť, stačí v kalendári vybrať voľný termín a uskutočniť platbu.
+- Kde je uvedená presná adresa a súradnice pozemku?
Aby sme chránili majiteľov pozemkov pred nájazdmi ľudí, ktorí nechcú platiť a dúfajú, že si ich nikto na pozemku nevšimne, sprístupňujeme presnú adresu, GPS súradnice a popis príjazdovej cesty iba vážnym záujemcom o kempovanie, ktorí si už rezervovali svoj termín (a prípadne majiteľ schválil rezerváciu, ak schvaľovanie vyžaduje). Napriek tomu majiteľ môže na pozemku ubytovaných skontrolovať. Všetky nevyhnutné údaje sú zaslané emailom a ďalej sú k videniu v profile cestovateľa ihneď po schválení rezervácie. Ako asi viete, hoci sme sami vášniví cestovatelia a vytvorili sme službu bezKempu.sk, aj pre svoje potreby, do služby neustále investujeme veľké množstvo energie aj finančných prostriedkov. Aby sme mohli pre vás túto službu prevádzkovať, udržiavať a vylepšovať kvalitu, je služba spoplatnená. Financujeme ju čiastočne z drobných provízií z Vášho ubytovania od majiteľa. Pokiaľ by teda došlo k obchádzaniu našej služby tzn. kontaktovaniu majiteľov priamo, nielenže by to bolo nemorálne, ale došlo by aj k zablokovaniu účtu cestovateľa, popr. aj účtu majiteľa. Veríme teda, že tieto dôvody chápete a naopak svojou rezerváciou prispejete k prevádzkovaniu tejto kvalitnej služby, o ktorú sa toľko snažíme a robíme ju pre Vás s láskou.
+- Budem na pozemku kempovať sám?
Pri každom pozemku je uvedené, aký je maximálny počet stanovíšť / samostatných rezervácií. To znamená koľko sa na pozemok zmestí dohromady stanov, obytných vozidiel a karavanov. Pokiaľ si rezervujete toľko stanov + vozidiel + karavanov, ako je kapacita pozemku, znamená to, že budete vo vybraný termín na pozemku sami. Naopak, pokiaľ bude kapacita pozemku napr. 4 stanovištia a Vy si rezervujete 1 stan a 1 obytné auto, môže sa stať, že si niekto ďalší rezervuje miesto na rovnaký termín ako Vy a bude s Vami pozemok zdieľať. Avšak na väčšine pozemkoch mimo turisticky exponovaných dní (napr. sviatky a predĺžené víkendy) je dosť pravdepodobné, že budete na pozemku skutočne sami.

Ak však chcete mať istotu, že budete na pozemku naozaj sami a žiadny ďalší cestovateľ na pozemku nerozbalí svoj stan či nezaparkuje karavan, môžete využiť funkciu exkluzívnej rezervácie - stačí stlačiť tlačidlo "Chceme byť na pozemku sami" v detailu rezervácie a následne v kalendári dostanete na výber termíny, kde ešte nikto nie je a ktoré si môžete rezervovať celé pre seba. Táto možnosť je však spoplatnená a odvíja sa od veľkosti a kapacity pozemku – samozrejme čím väčší je pozemok, ktorý chcete mať len pre seba, tým je väčší aj príplatok. Pozor, vyšší je aj storno poplatok, ktorý činí 50 %.

Prečítajte si, prosím, starostlivo popis pozemku. Pri niektorých pozemkoch sa ponúka zvlášť prístrešok či karavan, ktoré sú vedené ako samostatná ponuka. Títo hostia tak na pozemku môžu byť stále s vami. Exkluzívna rezervácia sa vzťahuje iba na miesta určené na kempovanie. Ďalej pri niektorých pozemkoch (napr. farmy) môžu byť prítomní ďalší hostia farmy a pod.
+- Kde je kontakt na majiteľa?
Pokiaľ predsa len potrebujete doplňujúce informácie, ktoré nie sú uvedené v detaile ponuky pozemku, môžete využiť kontaktný formulár dostupný po stlačení tlačidla "Chcem sa opýtať!" umiestneného na stránke detailu pozemku. Avšak všetky dôležité informácie sú vždy uvedené na stránke v popise pozemku. Celý proces rezervácie je jednoduchý a intuitívny, systém vybaví všetky záležitosti ohľadom spracovania platby za pozemok a teda nie je potrebné majiteľa kontaktovať ohľadom záujmu o prenájom pozemku. Pozor, platba v hotovosti na mieste a mimo rezervačného systému Bezkempu nie je možná (viac informácií tu)! Aby majiteľ nebol každodenne zahltený telefonátmi s otázkami na základné informácie ohľadom pozemku, kontakt zverejňujeme až po dokončení rezervácie (pre prípad, že by hosť mal problém napr. s príchodom na miesto alebo by bol potrebný ďalší dohovor).
+- Ako zistím, či je mnou požadovaný termín voľný a koľko zaplatím?
Pre overenie dostupnosti termínu nie je potrebné pýtať sa majiteľa, stačí si termín vybrať v kolónke Príchod a Odchod na stránke detailu pozemku pred uskutočnením rezervácie. V kalendári je možné vybrať iba termíny, ktoré sú dostupné pre rezerváciu, takže rovno vidíte, kedy môžete prísť a ako dlho sa môžete na mieste zdržiavať. Konečná cena je potom automaticky vypočítaná a ihneď zobrazená na základe toho, akú formu prenocovania zvolíte, koľko osôb na pozemku sa bude zdržiavať a podobne.

Čo znamenajú červené a zelené šípky v kalendári?
Pri výbere termínu príchodu a odchodu v kalendári môžete niekedy uvidieť dni zvýraznené červenou alebo zelenou farbou. Tieto dni majú odlišnú sadzbu za prenájom pozemku, než ako je uvedené pri pozemku. V prípade červenej farby je cena vyššia, napr. ak majiteľ zvýši cenu počas turisticky exponovaného obdobia, napr. okolo štátnych sviatkov, kedy je vyšší záujem zo strany hostí. Zelená farba znamená naopak nižšiu cenu ako je pri pozemku uvedené. Konečnú cenu za prenájom sa vždy dozviete po výbere formy prenocovania, počtu osôb a termínu príchodu a odchodu.
+- Kedy je možné platiť prevodom a koľko mám času na platbu?
Pred príchodom na pozemok je vždy potrebné, aby bola rezervácia riadne zaplatená a prípadne schválená majiteľom. Najjednoduchšia situácia je s platením kreditnou kartou, kedy ihneď po vykonaní platby máme potvrdenie od banky, že platba bola vykonaná. Zložitejšia situácia je s bankovým prevodom, pri ktorom môže niekedy trvať až 2 pracovné dni, než je čiastka pripísaná na náš účet (teda je isté, že platba bola vykonaná). Z tohto dôvodu je platba prevodom možná iba pri rezerváciách, ktoré začínajú najskôr 3. nasledujúci pracovný deň od okamihu vykonania rezervácie.

Príklad: pokiaľ Váš pobyt začína v piatok, musíte rezerváciu vykonať najneskôr 3 dni vopred - teda v utorok.

Súčasne však neotáľajte s platbou a uskutočnite ju čo najskôr - platba musí byť pripísaná na náš účet najneskôr 2. nasledujúci pracovný deň od okamihu rezervácie, prípadne najneskôr o 18:00 v deň predchádzajúci začiatku pobytu (napr. ak rezerváciu urobíte v piatok, platba musí prísť najneskôr nasledujúci utorok). Pokiaľ platba nie je pripísaná včas podľa týchto podmienok, rezervácia je automaticky zrušená a blokované miesta sú uvoľnené pre ďalších záujemcov.
+- Prečo ísť na miesto, kde nie je k dispozícii voda?
Pokiaľ cestujete iba so stanom a na pozemku nie je k dispozícii vodovod s neobmedzeným množstvom vody, je to samozrejme komplikácia, pretože sme zvyknutí spotrebovávať každodenne desiatky litrov perfektne čistej, pitnej vody. Pokiaľ však krátkodobo oželieme rannú sprchu alebo ju nahradíme kúpeľom v rieke, vystačíme si iba s 2–3 litrami vody na osobu na deň, ktoré si bez problémov môžeme na kratšie pobyty vziať so sebou a získame tým možnosť dobrodružného nocovania na samote v nedotknutej prírode. Záleží tak len od Vás, ako veľmi ste ochotní sa vzdať pohodlia civilizácie a do akého dobrodružstva sa pustíte. :-)
+- Môžem si na pozemku organizovať oslavu – grilovačku s priateľmi?
Nie, toto je uvedené aj v našom tzv. etickom desatore - kódexe bezkempára. Chápeme síce, že sa chcete baviť slušne a užiť si prírodu s priateľmi, ale majte prosím pochopenie, že celá služba bezKempu je postavená na základoch absolútneho rešpektu k pokoju a prírode. Všetci dobre vieme, že aj pokojný rozhovor niekoľkých málo priateľov sa veľmi ľahko zmení na búrlivú a hlasnú diskusiu (tým skôr s prispením alkoholu), počuteľnú široko ďaleko bez toho, aby si to dotyční uvedomovali. Pokoj je základný gén - DNA - bezKempu. Chceme zachovať kvalitu služby pre všetkých. Na pozemku môžu byť aj ostatní bezkempári, ktorí si aj cez deň chcú napríklad v pokoji prečítať knihu, prespať sa či inak relaxovať v prírode. A vaša aktivita (napríklad ak sa budete snažiť byť k sebe ohľaduplní) ich môže obťažovať. Ďalej sú tu susedia, aj pre nich môže byť návšteva oslavujúcich bezkempárov obťažujúca. Vám by sa to tiež nepáčilo, keby váš sused organizoval každý deň oslavy. Ďakujeme, že to chápete a užijete si aj vy pokoj a prírodu.

Za istých okolností je možné udeliť výnimku:
1. Budete o zámere oslavy informovať vopred majiteľa pozri funkcia Chcem sa opýtať< br/> 2. Majiteľ toto musí odsúhlasiť (ale musí informovať a mať súhlas susedov)
3. Pozemok si prenajmete iba pre seba (zaškrtnete v rezervácii a uhradíte) popr. individuálnu cenu, ktorú vám majiteľ cez systém určí
4. Aj napriek tomuto súhlasu ale platia ďalej ostatné ustanovenia kódexu bezkempára (ochrana prírody atď.) a samozrejme zákony a miestne vyhlášky

Pokojné opekanie špekáčikov na ohni je samozrejme v poriadku :-)
+- Môžem sa s majiteľom dohodnúť priamo a vyhnúť sa tak poplatku za využitie služby Bezkempu?
Obchádzanie sa nevypláca
Do projektu BezKempu vkladáme ohromné ??množstvo času, úsilia a energie a vytvárame pre vás unikátnu službu, vďaka ktorej sa môžete pozrieť na krásne miesta, užívať si prírodu v pokoji, pohode a bez davov. Každý, kto sa snaží obchádzať náš systém, nám tak vlastne oznamuje, že si neváži našu prácu. Pokusy o obchádzanie tak berieme veľmi osobne.

Čo vám naša služba okrem iného prináša za výhody:

 • krásne pozemky na kempovanie v prírode na jednom mieste, ktoré by ste na internete a všemožných facebook skupinách ťažko a dlho hľadali
 • istota miesta na prespanie - na vykonanie rezervácie máte miesto iba pre seba. Nemôže sa vám stať, že po dlhej ceste prídete a bude plno, vaše miesto na vás čaká. Žiadne ďalšie zúfalé hľadanie miesta na prespanie uprostred noci. Žiadna ďalšia nervózna noc, že ??vás niekto príde vyhodiť
 • pokoj a pohoda - aktívne bránime hosťom, kvôli ktorým utekáte z bežných kempov, hosťom, ktorí hlučia a robia neporiadok, aby využívali naše služby
 • žiadne davy a istota pokoja - na každý pozemok pustíme iba veľmi obmedzený počet ľudí aj napriek tomu, že by sa ich tam vošlo oveľa viac.
 • zaistenie platieb - nemusíte sa s majiteľom dohadovať o cene, všetko viete hneď a prehľadne
 • vytvárame veľkú komunitu bezkempárov, sme všetci na jednej lodi.

V prípade zistenia obchádzania našej služby sme nútení účet hosťa (príp. aj majiteľa) zablokovať a znemožniť tak ďalšie využívanie služieb Bezkempu v budúcnosti.
+- Psíkovia - pravidlá správania sa
Chcete si so sebou vziať vášho psíka či iného maznáčika? Skvelé! Bude vám vďačný, že ho neberiete do preplneného a hlučného kempu. (Na začiatku si prosím overte, či majiteľ na danom pozemku povoľuje vziať si so sebou psíka či iného maznáčika. Ak áno, nezabudnite pri vytváraní rezervácie nastaviť, že si so sebou psíka beriete). Ako vždy je potrebné dodržiavať bežné pravidlá správania sa so psíkom a hlavne brať ohľad na ostatných bezkempárov, najmä ak máte väčšie plemeno. Prosíme o dodržiavanie najmä týchto pravidiel:

  Ak majiteľ a pozemok dovolí mať psíka na voľno, majte ho vždy napriek tomu na očiach. Vždy musíte o psíkovi vedieť a psík musí poslúchať na privolanie. Pozor, pozemky sú často na farme, kde sú ďalšie zvieratá.
 • vieme, že je to pre vás samozrejmosť, ale vždy po psíkovi upratujte exkrementy. Nenechávajte očúravať vybavenie pozemku či karavany ostatných bezkempárov.
 • majte ohľad na ostatných BezKempárov. Oni nevedia, že vás psík je ten najposlušnejší na svete :) o vašom psíkovi nič nevedia a môže ich pobehovanie najmä veľkého psa okolo ich detí stresovať. Ideálne im sami príďte psíka predstaviť a pokiaľ s tým nebudú mať problém a so psíkom sa zoznámia, až potom pustite psíka na voľno.
 • Ak nemá váš psík rád ďalšiu spoločnosť či ďalších psíkov, veľmi šteká alebo ide o tzv. bojové plemeno, prosíme, rezervujte si celý pozemok pre seba. Váš psík nesmie obmedzovať ďalších bezkempárov. Treba brať ohľad na ostatných hostí a tí sa bohužiaľ týchto psíkov boja aj napriek tomu, že sú perfektne vycvičení a sú dobrí.
+- Kde môžem vyliať tzv. sivú vodu a chemické WC?
V prípade, že jazdíte s karavanom či obytným autom, pravdepodobne riešite problém, kam vylievať odpadovú vodu alebo chemické WC. Pokiaľ pri pozemku nie je výslovne uvedené, že je tu možné vyliať tzv. sivú vodu (voda po sprchovaní, umývaní riadu atď.) či chemické WC, je vylievanie oboch prísne zakázané a je potrebné využívať iné možnosti likvidácie odpadu mimo daného pozemku, napr. vodu je možné vyliať do kanála, chemické WC napr. do WC na benzínke.

Pozor, vylievať vodu mimo kanalizáciu či iné zvody odpadových vôd (napr. na kompost) je možné iba pokiaľ používate umývacie prostriedky (šampóny, jar a pod.) šetrné k životnému prostrediu, preto odporúčame v karavanoch a obytných autách používať výhradne tieto prostriedky. Osobne používame prostriedky zakúpené napr. v obchode www.biooo.cz (po výbere tých najviac šetrných k prírode). Podobne pre chem. WC odporúčame používať výhradne tzv. zelenú chémiu, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu a na rozdiel od modrej chémie je možné takéto WC vyliať do bežných septikov a v prípade nutnosti je možné aj na odľahlom mieste vykopať dieru, WC vyliať a obsah následne zahrabať bez toho, aby hrozila ujma životnému prostrediu.
+- Ako môžeme na mieste prenocovať?
Na výpočet férovej ceny za využitie pozemku je nutné správne zvoliť váš spôsob prenocovania. Spôsobov prenocovania a pobytu na pozemku existuje veľa, takže nie je vždy úplne jasné, ktorý variant z 3 ponúkaných (stan, karavan, obytné auto) vybrať. Tu teda popisujeme, v akých situáciách vybrať jednotlivé možnosti:

Stan
 • Túto formu vyberte za každú posádku zloženú z vozidla alebo motocyklu a stanu.
 • Stan predpokladáme bežnej veľkosti pre cca 4 ľudí. V prípade väčších stanov si prosím rezervujte viac miest. Napr. pre 8 ľudí 2 stany a pod.
 • Pozor, na niektorých pozemkoch nemusí byť možné parkovať vozidlo hneď pri stane. Venujte prosím pozornosť popisu a pravidlám pozemkov.
 • Ak máte v pláne prespať v bežnom osobnom aute (sedan, kombi, SUV a pod.) a nevybaľovať stan (prípadne spať pod širákom, v hamaku a pod.), taktiež je táto forma považovaná za "stan". Podobne, ak sa na pozemok dostavíte bez vozidla a budete spať v stane či pod širákom, opäť ide o variant "stan".
 • Výnimku však tvoria väčšie osobné autá typu Transporter, Tranzit a pod., tu už je potrebné zvoliť formu prenocovania "obytné auto". V prípade, že na miesto prídete vozidlom typu Transporter a teda zvolíte typ prenocovania "obytné auto", avšak vozidlo nebude upravené ani určené na prenocovanie, môžete si v cene obytného auta postaviť aj jeden stan bez toho, aby ste ho museli pridávať do rezervácie.
Karavan / obytný príves
 • Do rezervácie uveďte toľko karavanov, koľko ich vo vašej skupine príde (nepočítajte teda ťažné vozidlá).
 • Pozor, je možné, že na niektorých pozemkoch bude potrebné ťažné vozidlo nechať inde, než kde bude zaparkovaný karavan. Toto však bude uvedené v popise pozemku či v pravidlách.
 • Ak by ako ťažné vozidlo pri niektorom karavane bolo Obytné auto, je nutné toto vozidlo (na rozdiel od bežných osobných vozidiel) zvlášť pridať do rezervácie. Rovnako tak, pokiaľ si chcete ku karavanu postaviť ešte stan, je taktiež nutné pridať ho do rezervácie.
Obytné auto
 • Do rezervácie, prosím, uveďte toľko obytných áut (či osobných vozidiel typu Transporter, Tranzit), koľko ich má prísť vo vašej skupine.
 • V prípade, že vyberiete voľbu "obytné auto" k vozidlu typu Transporter bez toho, aby toto vozidlo bolo určené alebo upravené na prenocovanie, je možné si k tomuto vozidlu postaviť aj jeden bežný stan (pre cca 4 osoby) bez toho, aby musel byť extra pridaný do rezervácie.
Autostan
 • V prípade prespania v autostane na bežnom osobnom aute zvoľte variant stan. Výnimku však tvoria väčšie osobné autá typu Transporter, Tranzit a pod., tu už je potrebné zvoliť formu prenocovania "obytné auto".
 • Pozor, na niektorých pozemkoch nemusí byť možné parkovať vozidlo hneď pri stane, tu teda variant autostanu môže byť považovaný za inú formu prenocovania. Venujte, prosím, pozornosť popisu a pravidlám pozemkov, príp. sa dohovorte individuálne s majiteľom pomocou funkcie "Chcem sa opýtať".
Motocykel
 • Ak spíte v stane, postupujte podľa pravidiel pre stany
 • Ak spíte pod širákom, vyberte si pre rezerváciu stan a príslušný počet osôb. Počítajte max. 4 ľudí na stan. Pokiaľ je vás teda 6 osôb, vyberte 2x stan
Hamak / spanie pod širákom
 • Vyberte formu prenocovania stan pre každé 4 osoby. Pokiaľ je vás teda 10 osôb, vyberte 3 stany a 10 osôb, popr. sa dohovorte individuálne s majiteľom pomocou funkcie "Chcem sa opýtať".
Spanie v chatke, teepee či inom prístrešku umiestnenom na pozemku
 • Pozemky, ktoré ponúkajú takúto špeciálnu formu prenocovania, majú vždy zvlášť v popise uvedené, akým spôsobom vybrať formu prenocovania, prečítajte si teda dôkladne popis pozemku a pravidlá, kde bude všetko vysvetlené.
+- Čo znamená zákaz obchádzania?
Veríme, že väčšina ľudí je slušných a môžeme ich hrdo nazvať bezkempármi, bohužiaľ sa ale tiež stretávame s ľuďmi, ktorí sa snažia za každú cenu obchádzať náš systém, len aby ušetrili nejaké to euro. Títo ľudia poškodzujú celý koncept našej služby aj ostatných slušných bezkempárov. Je potrebné uvedomiť si, že hoci náš servisný poplatok je veľmi nízky a v niektorých prípadoch až symbolický, len vďaka tomuto poplatku môžeme pre vás túto službu, ktorá priniesla úžasné zážitky už tisícom z vás, prevádzkovať a vylepšovať. Ak sa teda nájde niekto, kto toto odmieta platiť, je to rovnaké ako krádež v obchode. Túto aktivitu teda prísne postihujeme. Je teda zakázané:

 • dohováranie sa s majiteľom priamo vrátane platby za pobyt hotovosti
 • predlžovanie pobytu na mieste mimo nášho systému
 • pozývanie si kamarátov, ktorí nemajú rezerváciu

Takéto správanie znemožňuje fungovanie služby a súčasne aj poškodzuje ostatných bezkempárov, pretože celá služba je založená na absolútnom pokoji a obmedzenom počte posádok na pozemku. Ľudia bez rezervácie tam nemajú čo robiť. Pokiaľ teda zistíme obchádzanie služby (máme na to postupy), budeme nútení dotyčným zamedziť v ďalšom využívaní tejto služby (dokážeme rozpoznať identitu aj podľa niekoľkých údajov vrátane telefónnych čísel, emailových adries, čísla kariet či účtu, IP adries atď. nestačí si teda založiť nový účet). Pokiaľ sa tejto činnosti dopustí aj majiteľ, bude aj jeho ponuka na Bezkempu.sk pozastavená či zrušená.

Ďakujeme, že toto chápete. Cieľom tohto textu nie je vás strašiť, iba sa snažíme poukázať na to, čo je nevyhnutné, aby táto služba mohla vôbec fungovať.
+- bezkempu a COVID-19

Od začiatku epidémie sme si plne uvedomovali a stále uvedomujeme riziká, a preto k celej problematike pristupujeme veľmi zodpovedne. Napriek tomu, že naša služba je v podstate "len" sofistikovaná inzertná platforma, prosíme všetkých majiteľov pozemkov aj návštevníkov, aby zvážili aktuálnu situáciu a sledovali vládne nariadenia.

+- Čo je to (ne)exkluzívny pozemok?
Hlavná myšlienka Bezkempu je o možnosti utiecť od ruchu niekam do pokoja. Preto má väčšina pozemkov striktné obmedzenie maximálneho počtu hostí, ktoré na pozemku môžu byť, aby bol tento pokoj dodržaný. Na mnohých pozemkoch budete dokonca vždy sami. A ak nie, cestovanie po týchto pozemkoch nie je anonymné a ak niekto porušuje pravidlá Bezkempu, je zo služby vylúčený. Je teda zaručené, že vaši susedia budú v prevažnej väčšine prípadov nekonfliktní priateľskí ľudia, ktorí tiež vyrážajú za pokojom a prírodou.

Napriek tomu ale existuje množstvo krásnych miest, ktoré síce nemôžu spĺňať podmienku obmedzeného počtu posádok a hostia sú anonymní (a teda nemôžeme garantovať kvalitu pozemkov Bezkempu), ale napriek tomu sme sa ich rozhodli kvôli ich výnimočnosti zaradiť do ponuky Bezkempu. Každý takýto pozemok je výrazne označený a pokiaľ vás také pozemky nelákajú, stačí ich iba ignorovať. Pre ostatných cestovateľov to môže byť príjemné rozšírenie ponuky o zaujímavé miesta. Aj na týchto miestach funguje možnosť hodnotenia pozemkov, teda dôkladne si prečítajte hodnotenie od ostatných bezkempárov, nech viete, čo od takého pozemku očakávať a či je to pozemok vhodný pre vás. V prípade mnohých negatívnych hodnotení takéto pozemky tiež vyradíme z ponuky.

exkluzívny pozemok
Tento pozemok ponúka svoju celú kapacitu iba na Bezkempe, nemôže sa tak, stať, že by na pozemku bolo viac hostí, než je udávaná kapacita pozemku. Všetci hostia musia súhlasiť s podmienkami a etickým kódexom správania sa bezkempárov. Pri týchto pozemkoch starostlivo strážime kvalitu, či prezentovaná ponuka pozemku zodpovedá skutočnosti, dodržiavaniu pravidiel, pokoju a poriadku. V prípade opakovaného porušovania pravidiel vyradíme problémových hostí či majiteľov zo systému Bezkempu.

neexkluzívny pozemok
Tieto pozemky ponúkajú časť svojej kapacity mimo systému BezKempu a ďalší hostia tak nemuseli súhlasiť s prísnymi pravidlami a kódexom správania sa bezkempárov. V prípade, že pri pozemku vidíte kapacitu pozemku, majiteľ má stále povinnosť tú kapacitu dodržiavať. Máte tak istotu, že na mieste nebude väčšie množstvo vozov či posádok ako je prezentované. Typicky to býva napr. státie pri penzióne, kde majiteľ vyhradil státie pre pár vozidiel. Aj tu máte istotu obmedzeného množstva hostí a vozov na pozemku.

neexkluzívny pozemok - stellplatz
Ďalší druh pozemku bývajú stellplatzy, kde majiteľ ponúka časť kapacity cez systém BezKempu. Tu neuvádzame kapacitu pozemku, typicky to býva väčšie množstvo, typicky „čo sa tam zmestí“. Tieto pozemky ponúkame na BezKempe aj napriek tomu, že to ide čiastočne proti filozofii BezKempu, teda kľudu, samoty, súkromia a úniku do prírody. Avšak ako BezKempu by sme všetkým karavanistom radi poskytli "kompletný servis" na jednom mieste - teda, aby ste si napr. mohli ľahko rezervovať svoje miesto na stellplatzoch, kde môžete vykonať servis svojho vozidla či stretnúť sa s viacerými priateľmi naraz, čo občas na pozemkoch BezKempu, aj z dôvodu kapacity, nie je možné.
+- Čo robiť, keď sú spolubezkempári hluční alebo porušujú pravidlá?
Ako sami iste viete, snažíme sa o to, aby bola služba BezKempu dlhodobo udržateľná, nevytvárala priestor pre konflikty s obcami a spolužitie bezkempárov medzi sebou aj so susedmi v okolí pozemku bolo bezproblémové. To je možné docieliť jedine dodržiavaním pravidiel, s ktorými každý bezkempár musí pre prenájom pozemku súhlasiť, predovšetkým tých spísaných v kódexe bezkempára. Hoci porušenie týchto pravidiel môže viesť aj k vylúčeniu zo služby, občas sa bohužiaľ aj tak nájdu ľudia, ktorí si pravidlá vykladajú po svojom alebo na ne priamo kašlú. Takí ľudia na bezkempu nepatria a je nám ľúto, ak ich stretnete práve vy. Čo robiť, keď na nich narazíte?

Komunikácia
Základom korektných medziľudských vzťahov je dostatočná komunikácia. To čo niektorí môžu považovať za správanie, ktoré je v úplnom poriadku, iní môžu vidieť inak – každý má hranicu inde a je ťažké jej objektívne určiť, avšak dojem pokoja môže na celom pozemku pokaziť aj jeden hlučný rozhovor. Skúste sa teda najskôr slušne pobaviť s ďalšími bezkempármi o tom, či by bolo možné obmedziť hluk (či iné porušovanie pravidiel) a dodržiavať tak pravidlá, s ktorými museli na prenájom pozemku súhlasiť. Chápeme, že konfrontovať cudzích ľudí nemusí byť vždy príjemné, pokiaľ však odpoveď na slušné konanie nebude zodpovedajúcou mierou slušná, je to znak toho, že takí ľudia nemajú na bezkempe čo robiť a vaša sťažnosť je oprávnená. Slušnosť je totiž základná vlastnosť bezkempára.

Majiteľ
Pokiaľ s problematickými ľuďmi na pozemku nie je žiadna reč (to hrozí predovšetkým, ak si robia večierok s väčším množstvom alkoholu), môžete skúsiť kontaktovať majiteľa pozemku, či vám pomôže. On ako majiteľ pozemku má právo hostí, ktorí porušujú pravidlá, vykázať, aj pod hrozbou zavolaním polície.

Bezkempu
Pokiaľ je pobyt na pozemku s narušiteľmi pokoja neznesiteľný a problém sa nepodarí vyriešiť, vrátime vám peniaze za váš pobyt. Následne sa pokúsime zariadiť, aby títo ľudia už bezkempu nemohli využívať. Na tieto účely je dobré si poznamenať akékoľvek údaje, podľa ktorých budeme schopní túto posádku identifikovať. Môžete sa pozrieť na stránku informácií o svojej ceste, podľa ktorej poznáte, kto všetko je s vami na pozemku a podľa toho sa pokúsiť spoznať, o koho ide.

Vy
Bezkempu sme vytvorili s cieľom umožniť ľuďom cestovať za pokojom, do ticha, mimo hlučné preplnené kempy. Chceme teda zaistiť, aby presne toto hostia na pozemku našli. Na druhú stranu nechceme, aby sa z tejto snahy stal hon na čarodejnice a vytvárala sa tu atmosféra strachu, či náhodou niekomu vaša činnosť nemôže vadiť. Snažte sa teda pristupovať ku všetkému "s rozumom" a nehľadať za každou činnosťou porušovanie pravidiel, rovnako tak, ak máte dojem, že nejaká vaša činnosť môže byť obťažujúca, spýtajte sa susedov, či sú s tým v pohode.
+- Nechcete zrušiť rezerváciu, ale iba zmeniť termín?
Zmena termínu rezervácie je možná iba so súhlasom majiteľa pozemku. Vždy teda najprv kontaktuje majiteľa a pokiaľ bude súhlasiť, kontaktuje nás a v systéme termín upravíme. Nehnevajte sa, pokiaľ majiteľ nebude s presunutím súhlasiť, keď požadujete zmenu napríklad na poslednú chvíľu (takto majiteľovi razantne znižujete možnosť nájsť za vás náhradu a prichádza tak o potenciálny zisk).
+- Ako vyplniť EČV?
Ak ešte neviete EČV vozidla, vyplňte do tejto kolónky:
dodám neskôr
automobil z požičovne

Ak neprídete vozidlom, uveďte spôsob príchodu.
+- Ako nastaviť väčší počet miest na pozemku?
Maximálna kapacita pozemkov je 5, v odôvodnených prípadoch je možné udeliť výnimku. Pre výnimočné navýšenie počtu miest pozemku je potrebné poslať žiadosť na email pozemky@bezkempu.sk.
+- Podľa čoho sú triedené výsledky na mape pozemkov?
Pri vstupe na stránku mapy sú pozemky triedené podľa zloženého výpočtu zahŕňajúceho aktuálnu popularitu pozemku (počet rezervácií v posledných týždňoch), hodnotenie pozemku, vek pozemku, počet voľných miest v nasledujúcom mesiaci, režim spolupráce a súčasne aj prvku náhody, aby aj zatiaľ menej známe pozemky mali šancu dostať sa do hľadáčika záujemcov. Triedenie je možné následne zmeniť na jednu z týchto možností:

Podľa ceny
V prípade, že vyberiete počet osôb a formu prenocovania, máte možnosť si zotriediť pozemky od najlacnejších

Podľa hodnotenia
Radenie podľa hodnotenia od skutočných návštevníkov. Zahŕňa aj faktor počtu hodnotení, teda vyššie môže byť aj pozemok s mierne horším hodnotením, ak má viac hodnotení a hodnota je teda viac vypovedajúca

Od najnovších
Radenie podľa okamihu zaregistrovania pozemku (nie skutočného spustenia pozemku s ponukou záujemcom)

Teraz frčí
Pozemky, ktoré majú najviac rezervácií za posledné dva týždne

Označenie srdiečkom
Radenie podľa počtu, koľkokrát si jednotlivé pozemky registrovaní používatelia zaradili medzi obľúbené
+- Akým spôsobom prebieha hodnotenie pozemku?
Zakaždým, keď skončí prenájom pozemku, dostane nájomník emailom krátky dotazník, v ktorom vyplní, ako sa mu na pozemku páčilo a či pozemok bol taký, ako je prezentovaný v katalógu. Nájomníci následne majú 14 dní čas na to, aby dotazník vyplnili, prípadne priložili fotky z pozemku. Tu vypísané hodnotenia sú teda od skutočných nájomníkov, ktorí pozemok navštívili.
+- Kategória pozemkov
Pozemok BezKempu
Pôvodné pozemky s ktorými naša služba začínala. Kempovanie na divoko so súhlasom majiteľa pozemku, ktoré nájdete exkluzívne iba u nás. Už vás nezobudí stres, že vám niekto bude klopať na okno, ani vás nebude rušiť obťažujúca hudba a hluk kempov. Za kohúta ale neručíme. Navštívite unikátne miesta kam by ste sa inak nedostali – tajné miesta uprostred viníc, farmy, krásne súkromné záhrady, lomy, jazierka a rybníky. Navštívite miesta, ktoré majitelia budovali a zveľaďovali celý život a dovolia vám pozrieť a relaxovať v ich malom kúsku raja.

Prístrešky a chatky
Krásne chatky, prístrešky, chatrče, chalúpky, zruby, teepee či maringotky, často mimo civilizácie, v prírode, bez elektriny, kde zažijete dobrodružstvo a oddýchnete si. Nečakajte žiadne chatky v záhradkárskej kolónii ale miesta, ktoré majú svoje kúzlo a genius loci, každé miesto starostlivo vyberáme. Nájdete tu aj netradičné miesta ako bývalé sušiarne ovocia, spanie nad včelínom či na senníku, mongolské jurty, spanie uprostred viníc či na farmách.

StellPlatzy
Stellplatz je pôvodne nemecký termín, ktorý sa obvykle používa na označenie miesta určeného na parkovanie obytných vozidiel či karavanov. Je tu možné zostať cez noc a vykonať základnú údržbu karavanu – vyprázdniť toaletu, vyliať sivú vodu, doplniť čistú a pitnú vodu na ďalšie cesty, dobiť batérie alebo vyhodiť komunálny odpad. StellPlatz nemusí už nutne znamenať obyčajné parkovisko a často to býva pekné státie na zatrávnených pozemkoch (takmer už ako bežný kemp), ktoré je vyhradené iba pre obytné vozidlá či prívesy a kde je možné tráviť čas na rozdiel od bežného parkoviska.

Glamping
Harmónia pobytu v prírode spojená s pohodlím ustlanej postele a vôňou čerstvo uvarenej kávy. Taký je glamping - Glamourous camping. Pre niektorých predražený gýč, pre iných najlepšia cesta, ako si užiť pobyt v prírode na maximum. Ubytujte sa v jurtách, útulných teepee, safari stanoch či luxusných zruboch a chatičkách a večer relaxujte v saune či vo vírivke.

Minikempy
Áno je to tak. Skutočne existujú kempy, ktoré stoja za návštevu. Prešli sme krajinu krížom krážom a nakoniec sme ich našli. Pokojné, malé rodinné kempy, kde sa dbá na pokoj a pohodu, striktne sa dodržiava nočný pokoj a je tu malý počet miest oproti bežnému kempu.
Cookies. Vy viete, čo máte robiť, aby vám táto lišta neprekážala.
Tieto webové stránky využívajú súbory cookies. Váš súhlas s využívaním všetkých súborov cookies potvrďte tlačidlom "Súhlasím". Ak chcete upraviť nastavenia, kliknite na tlačidlo "Uložiť nastavenia". Viac informácií o využívaní súborov cookies nájdete tu.
Bezkempu využíva 4 druhy kategórií cookies:
1. Technické cookies
Technické cookies na zabezpečenie fungovania webu. Bez nich to jednoducho nejde. Bez nich si neurobíte rezerváciu a teda nikam neutečiete.
2. Analytické cookies
Analytické cookies nám pomáhajú zbierať anonymné informácie o návštevnosti a interakcii s obsahom na webových stránkach, aby sme mohli zlepšovať používateľské prostredie.
3. Personalizované cookies
Personalizované cookies umožňujú webovým stránkam zapamätať si vaše preferencie a poskytovať vám relevantný obsah a ponuky.
4. Reklamné cookies
Reklamné cookies slúžia na sledovanie vašich online aktivít a prispôsobovanie reklám tak, aby boli relevantné a zaujímavé pre vás.