OBCE A ŠTÁT

Čo je služba bezKempu a ako funguje?

bezKempu.sk je technologicky vyspelá inzertná platforma, ktorá prepája majiteľov pozemkov a ľudí (väčšinou karavanistov), ktorí chcú dané miesto navštíviť. Každý majiteľ si na naše stránky môže vložiť svoju ponuku, podobne ako by si dal klasický inzerát do novín alebo na internet. Avšak, je tu veľká výhoda v tom, že cez naše stránky si návštevník môže tento pozemok rovno zarezervovať. Všetko je tak pod kontrolou, pretože návštevník sa musí zaregistrovať, vyplniť o sebe údaje a splniť všetky podmienky (vrátane etického kódexu a samozrejme aj tie zákonné). Celá služba vznikla preto, aby práve ľuďom, ktorí majú radi prírodu, slobodného ducha, umožnila zažiť kus svojho života v pokoji, mimo často narvaných kempingov. Zároveň ale títo ľudia chcú rešpektovať zákony, pokoj a preto nechcú nikde stáť tzv. na divoko.

Aký je rozdiel medzi bezKempu a kempom?
Hoci to môže vyzerať podobne, sú to dva úplne odlišné svety. Klasický kemp je väčšinou obrovská plocha na masovú turistiku. Zvlášť počas sezóny a cez víkendy pripomínajú kempy skôr utečenecký tábor než vysnívaný pobyt v prírode. Kemp býva plný hluku, diskoték, horších hygienických podmienok aj obťažovania okolia atď. My ako milovníci prírody a karavanisti zároveň do kempov veľmi nejazdíme.

bezKempu je úplne niečo iné. Nie je a nikdy to nebude kemp! Je to privátne miesto pre ľudí, čo chcú práve pred „cirkusom kempov“ utiecť do pokoja. Je to miesto, kde dochádza k súzvuku majiteľa pozemku s jeho hosťom. Často tu vzniká priateľstvo. Je to miesto, kde si naopak človek odpočinie, kochá sa v pokoji prírodou, ktorú rešpektuje. Navyše, služba nikdy nedovolí nastaviť pri pozemku viac ako 5 tzv. jednotiek, napr. karavanov. Často pri niektorých pozemkoch je len jedno miesto. Tým automaticky všetkým hovoríme, bezKempu nie je a nikdy nebude kemp. Na väčšine miest je navyše prítomný aj majiteľ pozemku a kto iný ako majiteľ pozemku si dokáže na svojom drahocennom pozemku zjednať poriadok. Na rozdiel od kempov, kde to je často prevádzkovateľom alebo jej zamestnancom jedno.
Máme zo služby obavy - hluk, veľa ľudí, zhoršenie susedských vzťahov atď.
Vašim obavám úplne rozumieme. Hoci to môže znieť ako fráza, tak sme ľudia, ktorí naopak túžia po pokoji a rešpektujú ostatných. Nikdy by sme sa nepodpísali pod službu, ktorá by namiesto pozitívnych dopadov bola negatívna a prinášala by problémy. Je teda potrebné oddeliť obavy z „neznámeho“ a skutočné problémy.

Často ľudia netušia, čo taký karavan vlastne je a kto sú tí ľudia v ňom.

Karavan nie je lacnou záležitosťou, a tak si ho často kupujú až ľudia vyzretejší, zaistenejší, občas ľudia až v dôchodkovom alebo preddôchodkovom veku. Nemusíme teda zdôrazňovať, že títo ľudia rozhodne nie sú napr. milovníci techno hudby a večierkov do rána. A taký karavan navyše nikoho neobťažuje, pretože má vo vnútri všetko potrebné, tzn. WC, vodu, kúrenie, varenie, svetlo atď. Ľudia s karavanom väčšinou prídu, idú na prechádzku po krásnej prírode, navštívia pamiatku, múzeum či inú „atrakciu“ aj vo Vašej obci. Často u Vás tiež nakúpia potraviny, zájdu si do miestnej reštaurácie a pod. A tak vlastne prispievajú aj Vašej obci (viď nižšie). A večer uťahaní zaľahnú a idú spať. Samozrejme občas pred svojim karavanom v pokoji posedia. V drvivých prípadoch tak nikdy nedochádza k žiadnemu obťažovaniu okolia. Samozrejme všetko je o ľuďoch. Nevylučujeme, že občas môže vzniknúť problém. Ale od toho je tam majiteľ, aby všetko vyriešil. A navyše, tieto „problémy“ vznikajú a budú vznikať aj bez služby bezKempu.

Odporúčame tak namiesto zákazov a susedských sporov vždy s majiteľom pozemku všetko prebrať a nastaviť si pravidlá fungovania. Ideálne si nechať ukázať ako taký karavan vlastne funguje, možno sa potom aj z Vás a susedov stanú vášniví karavanisti. Je to totiž silne návykové :-)

Takže keď to zhrnieme: Umiestnenie karavanu na súkromnom pozemku majiteľa neprináša žiadny výrazný negatívny vplyv na život vo vašej obci, nedochádza k žiadnemu obťažovaniu okolia. A ak by toto náhodou občas vzniklo, mal by to majiteľ pozemku vždy riešiť. Pokiaľ by dochádzalo k trvalému obťažovaniu a negatívnym dopadom či oprávneným sťažnostiam, samozrejme takýto pozemok z ponuky odstránime. Veríme ale, že keď zvážite všetky výhody a nevýhody, je bezKempu.sk najlepšou voľbou.
Divoké kempovanie je rastúci trend. Čo s tým?
Karavaning je na obrovskom vzostupe nielen v SR, ale po celom svete.

Ľudia pochopili, že je lepšie tráviť čas slobodným cestovaním, než sa tlačiť v preplnených letoviskách, kempoch atď. Kupujú si hlavne obytné autá, pričom tie nie sú lacnou záležitosťou. Sú navyše úplne sebestačné (majú vodu, WC, kúrenie). A títo ľudia často nechcú práve so svojim nezávislým obytným vozidlom jazdiť do kempov. Takže jazdia po krajine. Tí slušnejší sa opýtajú, alebo ak poznajú, využijú rovno službu bezKempu.

Kým táto služba vznikla, nemali ale inú voľbu, než stáť na divoko. Bez súhlasu majiteľa, bez akejkoľvek kontroly. A toto pokračuje aj teraz.

Tí menej slušní teda stoja na cudzom pozemku (každý pozemok niekomu patrí), často v lese (riziko požiaru), vylievajú tu svoje odpady, vyhadzujú odpadky, zakladajú oheň, často stoja na rôznych cestách, kde môžu blokovať napr. poľnohospodársku techniku, v horšom prípade aj vozidlá záchranárov.

Je veľmi ťažké s týmto „zlozvykom“ bojovať. A bude to len horšie. Zvlášť pokiaľ Vaša obec leží na turisticky atraktívnom mieste. Ľudia sa cez sociálne siete, internet dohovárajú, zdieľajú presné GPS súradnice a tak vlastne živelne pozývajú ďalších. Je veľmi ťažké toto postihovať a hlavne aj dokázať.

Preto veríme, že lepšou cestou je (pod kontrolou a istou reguláciou) naopak karavanistom pomôcť. Je lepšie pre karavanistov toto miesto zaistiť. A prečo z toho ešte nemať výhody? Toto už dávno pochopili v susedných krajinách, napr. Nemecku, kde existujú aj tzv. stellplatzy – oficiálne miesta pre karavany, ktoré často prevádzkujú priamo obce, popr. v spolupráci so súkromným majiteľom.
Čo môže priniesť služba bezKempu Vašej obci?
 • Zmiernenie a reguláciu živelného kempovania tzv. na divoko.
  Každý je registrovaný, vyplní svoje údaje, vrátane EČV. Je tak možné prípadné problémy riešiť s konkrétnou osobou, nie s niekým anonymným, kto ihneď odíde. Majiteľ pozemku si navyše najlepšie zjedná poriadok. Výrazné obmedzenie karavanov v krajine a obci - sú „upratané“ na súkromnom pozemku a pod kontrolou.
 • Prínos pre obecnú pokladň
  Ak vo Vašej obci vyberáte rekreačné a kúpeľné poplatky, tak z tejto aktivity budete tieto poplatky dostávať – majitelia ich budú odvádzať. Pokiaľ budete prevádzkovať miesto sami, tak získate aj ďalšie významné výnosy z každého prenájmu.
 • Rozvoj obce a miestnych firiem
  Ľudia z karavanu často nakupujú, utrácajú svoje peniaze na Vašom mieste. Navštívia Váš hrad, múzeum, pamiatky, kultúrnu udalosť, reštauráciu atď. Podporia tak podnikanie aj život v obci. Nepriamo tak môžu prispieť aj k tvorbe pracovných miest.
Čo ponúkame obci?
Pomocou platformy bezKempu.sk môže dokonca sama obec prevádzkovať bezKempu miesto a pritom sa nemusíte skoro o nič starať. Je to jednoduché, na stránkach si miesto zaregistrujete, nastavíte pravidlá, podmienky a ceny. A všetko ostatné nechajte na našom dokonalom rezervačnom systéme. Na Váš účet potom budú okamžite zasielané platby z prenájmov. Určite máte nejaký nevyužitý obecný pozemok. Skúste to a uvidíte. Výnosy potom môžu tvoriť slušný zdroj na financovanie Vašich investícií a prevádzky v obci.
Ako toto vysvetliť ľuďom, susedom atď.?
Je potrebné ľudí vo vašej obci ubezpečiť, že nebude ohrozený ich majetok ani nebude akokoľvek narušené ich súkromie a práva. A pokiaľ toto nastane, vždy sa to bude riešiť k ich spokojnosti! Zároveň je ale potrebné ľudí presvedčiť, aby zahodili aj svoju častú závisť (bohužiaľ, toto je najčastejším zdrojom a dôvodom protestu – závidia, že sused si zarobí o euro viac) tým, že sa zoznámia so stavom vecí, tzn. že je pre všetkých lepšie toto regulovane riešiť ako divoké kempovanie, z ktorého nikto nič nemá, len problémy. Môžeme Vám aj pomôcť a napr. na rokovaní Mestského zastupiteľstva ľuďom toto vysvetľovať, odpovedať na ich otázky, môžeme ich aj pozvať na kávu do karavanu a ukázať, ako taký karavan funguje :-)
Ako konkrétne riešiť prípadné problémy?
Problémy sú na to, aby sa riešili v pokoji a včas a my veríme, že rozumní ľudia vždy nájdu cestu.

Príklady možných riešení:

 • Susedom vadí sa pozerať na karavan
  Nepáči sa im vzhľadovo, príp. majú obavy z narušenia malebnosti obce. Pokiaľ to situácia na pozemku umožní, tak majiteľovi pozemku odporučíme vybrať presné miesto na pozemku, kde taký karavan umiestniť, aby nerušil vzhľad celého miesta. Prípadne odporučíme vysadiť do okolia tohto miesta vegetáciu.
 • Obavy z hluku
  Každý je povinný rešpektovať nočný pokoj. Aj ďalšie obdobie pokoja, pokiaľ to obec nariadi. Je to ako kosenie kosačkou v nedeľu napoludnie, čo považujeme za podstatne väčší problém pre obce aj susedské vzťahy, než tichý karavan. Pokiaľ niekto pokoj nedodržiava, je majiteľ povinný okamžite zjednať poriadok. Pokiaľ ani toto nefunguje, tak môže byť privolaná polícia. A pri opakovaní týchto problémov, bude miesto odstránené zo služby bezKempu.sk (čo ale bohužiaľ nezabráni majiteľovi toto prevádzkovať naďalej).
 • Obavy z množstva karavanov a miest
  Tieto obavy sú úplne zbytočné. Celý systém umožňuje nastavenie maximálneho počtu. Je teda možné spoločne nastaviť, že napr. na jednom pozemku nesmie byť viac ako požadovaný počet karavanov na deň. Pokojne to môže byť aj 1–2. Ďalej môže aj obec regulovať počet týchto pozemkov s nami. Takže napr. v jednej obci môže byť iba jeden pozemok atď. Nehrozí teda, že by obec bola „zaplavená“ karavanmi.
 • Obavy z ničenia prírody
  K žiadnemu ničeniu nedochádza. Karavan príde po riadnej príjazdovej ceste, zaparkuje. Z karavanu nič do prírody nevyteká. Karavan má integrované nádrže na vodu aj odpad.
Môže majiteľ prenájom vôbec prevádzkovať?
Áno môže. Pokiaľ dodržiava zákony a pravidlá, nemôže mu to ani nikto zakázať. Ani sused. Preto je dobré namiesto negatívnych emócií a snahy o zákazy radšej spoločne spolupracovať a nastaviť pravidlá.
Ako je to s daňami?
Áno samozrejme. Ako každý iný príjem, aj výnos z prenájmu pozemku sa uvádza v daňovom priznaní.
Čo stany?
Systém umožňuje majiteľom pozemku nastaviť okrem karavanov aj stany. Ale toto nastavenie je možné obmedziť. Takže pokiaľ Vám stany prekážajú, je možné ich zakázať.
Cookies. Vy viete, čo máte robiť, aby vám táto lišta neprekážala.
Tieto webové stránky využívajú súbory cookies. Váš súhlas s využívaním všetkých súborov cookies potvrďte tlačidlom "Súhlasím". Ak chcete upraviť nastavenia, kliknite na tlačidlo "Uložiť nastavenia". Viac informácií o využívaní súborov cookies nájdete tu.
Bezkempu využíva 4 druhy kategórií cookies:
1. Technické cookies
Technické cookies na zabezpečenie fungovania webu. Bez nich to jednoducho nejde. Bez nich si neurobíte rezerváciu a teda nikam neutečiete.
2. Analytické cookies
Analytické cookies nám pomáhajú zbierať anonymné informácie o návštevnosti a interakcii s obsahom na webových stránkach, aby sme mohli zlepšovať používateľské prostredie.
3. Personalizované cookies
Personalizované cookies umožňujú webovým stránkam zapamätať si vaše preferencie a poskytovať vám relevantný obsah a ponuky.
4. Reklamné cookies
Reklamné cookies slúžia na sledovanie vašich online aktivít a prispôsobovanie reklám tak, aby boli relevantné a zaujímavé pre vás.